Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
poniedziałek 20.05.24

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
OH OHIO: On, ona i Ohio



Tempo ich piosenek jest wolne, aranżacje powierzchowne, ale potrafią poruszyć migiem i gruntownie. Oh Ohio to duet damsko-męski, a zarazem niezwykły z powodu historii, która się za nim kryje.

Ohio, jak uczono nas na lekcjach geografii, jest stanem w północno-wschodniej części USA, położonym nad jeziorem Erie. To stamtąd pochodzi Jim Jarmusch, George Clooney i parę innych osobistości współczesnej kultury. Na początku XX wieku pojawiło się tam również sporo naszych rodaków. Ohio z westchnieniem Oh na przedzie to dwójka z nich.

ON I ONA
Ona, Magdalena Noweta, pochodzi z Wielkopolski, a dokładniej z niespełna 15-tysięcznego Ostrzeszowa. Dawno temu śpiewała w zespole Let The Boy Decide, a od niedawna posiada swój własny, kameralny projekt Break Horses. On, Wojciech Żurek, to gitarzysta pomieszkujący w Żywcu. Łączy ich muzyka, a dzieli ponad 200 kilometrów. Poznali się w sieci. Wiosną ubiegłego roku „na odległość” nagrali pierwsze dwie piosenki, przesyłając sobie przez internet poszczególne ścieżki. Zdarzało się im pisać do siebie kilkanaście maili dziennie. Co ciekawe, w rzeczywistości niewirtualnej spotkali się dopiero po kilku miesiącach, w Katowicach na Off Festivalu.

OHIO
Swoją nazwę zawdzięczają grupie Lambchop, a dokładniej jej dziewiątemu albumowi studyjnemu o nazwie „OH (Ohio)”. Formacja z Nashville jest również jedną z ich muzycznych inspiracji: „Bliskie są mi klimaty amerykańskiej muzyki właśnie spod znaku Lambchop, Marka Kozelka, Low. Z drugiej strony bardzo lubię nową scenę skandynawską, szczególnie zespoły, które tworzą w podobnych jak my klimatach akustycznych” – wyjaśnia Wojciech Żurek.

Nagrywając pierwsze piosenki nie mieli pojęcia, co z tego wyniknie. Najpierw zaskoczeni zostali pozytywnym odbiorem osób, które natrafiły przypadkiem na ślad ich działalności w internecie, potem jeszcze bardziej, kiedy to piosenka „Move So Slow” zwróciła uwagę dwójki dziennikarzy radiowej Trójki: Grzegorza Zembrowskiego i Piotra Stelmacha. Debiut radiowy zaliczyli w „Mikrokosmosie”, audycji tego pierwszego, natomiast debiutu płytowego posmakowali dzięki temu drugiemu, który umieścił ich nagranie na składance „Offensywa 4”, promującej młode polskie zespoły.

Dla Wojtka i Magdy stało się jasne, że Oh Ohio powinno dalej kontynuować swoją działalność: „Każde kolejne pozytywne zdarzenie związane z odbiorem naszej muzyki coraz mocniej skłaniało nas do dalszej pracy i większego zaangażowania, a dwa ostatnie były dla nas przełomowe” – opowiada gitarzysta duetu. Faktycznie, od tamtej pory wszystko nabrało tempa.

RUSZAJĄC Z WOLNA
Pierwsze, małe wydawnictwo „Move So Slow” zawiera cztery, minimalistyczne w swojej formie utwory, oparte o brzmienie gitary akustycznej i głos Magdy Nowety, gdzieniegdzie podkreślone dźwiękami klawiszy. Jest nastrojowo i melancholijnie, bo członków Oh Ohio interesuje przede wszystkim melodia oraz zawarte w niej emocje, stąd nacisk na minimalizm formy i oszczędność w środkach wyrazu.

Oficjalna premiera płyty odbyła się zaledwie kilkanaście dni temu, 20 stycznia. To odzwierciedlenie pierwszego roku współpracy duetu, którego w trakcie listopadowo-grudniowej sesji nagraniowej wspomógł żywiecki basista Marcin Czerwiński. Na razie bez wsparcia wytwórni płytowej muzycy rozprowadzają swoje nagrania sami. W formie mp3 można nabyć je za pośrednictwem serwisu Bandcamp, pod adresem: ohohio.bandcamp.com, natomiast w wersji kompaktowej, kontaktując się na maila: ohohiomusic@gmail.com.

Mały wydatek może okazać się niezłą inwestycją i kolekcjonerskim rarytasem, bo żywiecko-ostrzeszowski duet stawia sobie ambitne cele. „W tym roku na pewno będziemy chcieli nagrać i wydać profesjonalnie kolejne wydawnictwo. Czy to będzie cała płyta? Tego jeszcze nie wiemy. Na pewno Oh Ohio będzie miało swoją kontynuację. W przyszłość patrzymy z optymizmem” – kończy swoją myśl Wojciech Żurek. A my być może będziemy mogli popatrzeć na nich tej wiosny, bo właśnie wtedy planują po raz pierwszy wystąpić razem na scenie.

tekst: Roman Szczepanek | zdjęcia: T. Pohl i T. Rybarski
ultramaryna, luty 2012



>>> Oh Ohio - „Move So Slow”
>>> www.facebook.com/ohohiopl









KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
FESTIWAL ARS CAMERALIS. RETROSPEKCJA: Piękny trzydziestoletni
koncert Jane Birkin w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 10.11.2011 Proszę sobie wyobrazić:... >>>

DARIA ZE ŚLĄSKA: Rozmowy przerywane
Pseudonim artystyczny zobowiązuje, bo Daria ze Śląska związana jest z nim od urodzenia. Mogła zostać zawodową siatka... >>>

NATALIA DINGES: W procesie przemieszczania
Aktorka i choreografka. Współpracowała z większością teatrów na południu Polski (Katowice, Bielsko-Biała, Tychy, S... >>>

VITO BAMBINO: Vito na urodziny Kato
10 września po raz kolejny Katowice w unikatowej formie będą świętować swoje urodziny. Jak na Miasto Muzyki UNESCO p... >>>

OLA SYNOWIEC I ARKADIUSZ WINIATORSKI: Marsz w długim cieniu rzucanym przez mur
Mur graniczny pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi Wszystkie osiągnięcia ludzkości są konsekwencją dwóch... >>>

MICHAŁ CHMIELEWSKI: O zagubieńcach i outsiderach
Michał Chmielewski trzy miesiące po skończeniu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zadebiutowa... >>>

ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone