Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
poniedziałek 20.05.24

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
HAJA: Precz z Cepelią, wiwat Haja!

Co łączy fotel w kształcie kluski śląskiej z koszulką „90 stopni”, zegarem zrobionym z prostownika oraz meblem inspirowanym Skarbkiem? Odpowiedź jest jedna: Haja. Ten świeżo powstały kolektyw młodych designerów stawia na efektowną funkcjonalność, przewrotne wykorzystanie elementów śląskiej kultury i nowoczesne projektowanie. Każdy z twórców wchodzących w skład kolektywu posiada indywidualne podejście do materii designu. Wielu z nich ma już na swoim koncie parę udanych realizacji.

Matylda Sałajewska zasłynęła dzięki dwóm projektom: „JezusMaria” i „Skin”. Asia Sowula dała się poznać poprzez swą pracę dyplomową „Kolekcja Silesiana”. Grupa Wzorro (Kasia Pełka, Natalia Jakubiec i Marcin Krater) raz za razem zdobywają swoimi projektami kolejne wyróżnienia w konkursach wzornictwa. Ronnie Deelen dzięki swoim maskotkom i muzyce jest dzisiaj jednym z najbardziej rozpoznawalnych Holendrów na Śląsku. Bart Sasim skończył prestiżową University Of Brighton na kierunku Interior Architecture (oscylującym na pograniczu architektury i projektowania wnętrz).


RAZEM RAŹNIEJ
Skąd pomysł na wspólne działanie? „Lontem do zainicjowania projektu stało się Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury” – opowiada Asia Sowula. „Dostałam je, by zrealizować kolekcję śląskich ciuchów nietypowych. Postanowiłam zaprosić do projektu znanych mi artystów działających na podobnym obszarze designu. I stąd Haja”. „Jak wiadomo razem raźniej” – dopowiada Kasia Pełka.

Jednym z celów Hai jest zerwanie ze stereotypem postrzegania Śląska jako miejsca, gdzie panuje szarość, brud i nic się nie dzieje. „Śląsk znaczy dla mnie inspiracja. Miejsce, gdzie można dużo wygenerować” – opowiada Matylda Sałajewska. „Bo jeszcze nie aż tak wiele zostało zrobione, więc jest pole do działania…”

Dla Barta Sasima Śląsk znaczy wolność. „Nie trzeba chyba tłumaczyć ani opowiadać historii naszego regionu” – mówi Sasim. „Warto tylko podkreślić, że zawsze Śląsk był otwarty na człowieka z zewnątrz, który gotów był ciężko pracować. Myślę, że to atmosfera otwartości, która jest nam wpajana od dzieciństwa, tworzy wolne myślenie”.

Ronnie Deelen mówi natomiast: „Śląsk jest bardzo interesującą, unikalną i piękną przestrzenią z mnóstwem możliwości. Haja łączy ludzi z taką samą miłością do tego regionu, co przekłada się na wielką energię, która daje siłę do działania razem”.

DESIGN BARDZO AUTORSKI
Tak jak każdy z twórców Hai ma nieco inne zdanie na temat Śląska, tak też każdy z nich trochę inaczej postrzega design. Dla grupy projektowej Wzorro „design to przede wszystkim funkcja, która determinuje formę” – opowiadają Marcin, Kasia i Natalia. „Tą zasadą staramy się kierować w projektowaniu. W autorskich projektach zawsze staramy się przekazywać idee, emocje i historie. W designie poszukujemy rozwiązań nieoczywistych i zaskakujących. Inspiracją jest dla nas kultura i tradycja Śląska, architektura industrialna, rzemiosło. Wykorzystujemy to w tworzeniu współczesnych w formie przedmiotów. Elementy tradycji przetwarzamy na autorskie cytaty. Interesuje nas wykorzystywanie starych elementów, dawanie przedmiotom szansy na drugie życie.”

„Design dla mnie to… przede wszystkim tworzenie dla ludzi” – opowiada Bart Sasim. „Utylitaryzm to na pewno zasada, która przyświeca każdemu z moich projektów. Pragmatyczne podejście do sprawy projektowania nie tworzy żadnych udziwnień stwarzając wrażenie naturalności.”

Haja jest projektem, który pokazuje, że śląska rzeczywistość może realnie wpływać na młodych ludzi i ich działania. Śląsk jako źródło inspiracji ma do zaoferowania sporo atrakcyjnych rozwiązań. Jeśli doda się do tego wyobraźnię, kreatywność i nieszablonowe pomysły młodych projektantów, efekt może być piorunujący. Niezła haja, co?

Projekty grupy Haja będzie można oglądać od 11 grudnia do 5 stycznia w Rondzie Sztuki (11 grudnia odbędzie się wieczór promocyjny). >>> czytaj więcej


tekst: Adrian Chorębała | zdjęcie: Agata Mendziuk








KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
FESTIWAL ARS CAMERALIS. RETROSPEKCJA: Piękny trzydziestoletni
koncert Jane Birkin w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 10.11.2011 Proszę sobie wyobrazić:... >>>

DARIA ZE ŚLĄSKA: Rozmowy przerywane
Pseudonim artystyczny zobowiązuje, bo Daria ze Śląska związana jest z nim od urodzenia. Mogła zostać zawodową siatka... >>>

NATALIA DINGES: W procesie przemieszczania
Aktorka i choreografka. Współpracowała z większością teatrów na południu Polski (Katowice, Bielsko-Biała, Tychy, S... >>>

VITO BAMBINO: Vito na urodziny Kato
10 września po raz kolejny Katowice w unikatowej formie będą świętować swoje urodziny. Jak na Miasto Muzyki UNESCO p... >>>

OLA SYNOWIEC I ARKADIUSZ WINIATORSKI: Marsz w długim cieniu rzucanym przez mur
Mur graniczny pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi Wszystkie osiągnięcia ludzkości są konsekwencją dwóch... >>>

MICHAŁ CHMIELEWSKI: O zagubieńcach i outsiderach
Michał Chmielewski trzy miesiące po skończeniu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zadebiutowa... >>>

ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone