TANGO NA ŚLĄSKU: Idźmy w tango
Pamiętacie „Roztańczonego buntownika”? Jeśli odsączyć z tego filmu parodię, pozostaje historia mistrza tańca turniejowego, który odrzuca sztywne zasady rządzące parkietem zawodowców, aby dotrzeć do samej istoty tańca i móc się w nim w pełni wyrazić, wyżej ceniąc harmonię między partnerami niż perfekcję wykonania skomplikowanych figur. Podobną filozofię wyznaje Warszawska Akademia Tanga.
Pomysł na założenie tej organizacji pojawił się spontanicznie, gdy Paulinę Policzkiewicz-Woźniak (obecnie prezes Akademii) odwiedził znajomy z Danii i wyraził bezgraniczne zdumienie faktem, że w stolicy nie ma żadnego miejsca, które organizowałoby milongi, czyli potańcówki wypełnione tangiem i milongą, skoro na przykład w Berlinie w knajpkach oferujących ten typ rozrywki można przebierać, niczym w klubach techno. Dziś zrzeszeni w Akademii tangueros prowadzą kursy najbardziej zmysłowego tańca świata, organizują spotkania kursantów z nietuzinkowymi tancerzami, wyjazdy na zagraniczne festiwale i kilkudniowe warsztaty tanga w Krakowie i Wrocławiu, a już niedługo również w Katowicach i Gliwicach.
W piątek, 16 kwietnia, koncertem zespołu QuiTango w Studiu Koncertowym Radia Katowice (Ligonia 29), poprzedzonym wykładem na temat historii i symboliki tego tańca, rozpocznie się projekt zatytułowany „Tango na Śląsku”. Następne dwa dni będą poświęcone prowadzonym przez Paulinę Policzkiewicz-Woźniak i Jana Woźniaka warsztatom dla osób początkujących i średnio zawansowanych. W sobotę będzie też można zobaczyć film „Tango” Carlosa Saury w kinie Światowid. W przerwach pomiędzy warsztatami można będzie zwiedzić wystawę przedmiotów związanych z historią tanga w Polsce, podczas której będzie można również posłuchać oryginalnych gramofonowych płyt z lat trzydziestych. Naturalnie wieczory poświęcone będą tradycyjnym milongom, podczas których kursanci będą mogli sprawdzić swoje umiejętności. Miesiąc później podobnie będzie przebiegać święto tanga w Gliwicach. Seans „Tanga” będzie miał miejsce 20 maja w kinie Amok, natomiast warsztaty trwać będą od soboty do niedzieli, czyli 22-23 maja. Dodatkową atrakcją ma być koncert zespołu QuiTango w Ruinach Teatru, podczas którego zaplanowano pokaz tanga w wykonaniu członków Akademii (sobota, godz. 19).
Tekst: Pola Sobaś
|
 |


|