Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
poniedziałek 20.05.24

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
KAROLINA OŚKA: W poszukiwaniu różnorodności

Klasycznie przeszła liczącego 1000 metrów wysokości Freeridera na kultowym El Capitanie, ma za sobą pierwsze polskie przejście Filara Kantabryjskiego, a w zespole z Gosią Grabską jako pierwsze kobiety zaliczyły tatrzańskie perełki: Wariant R i Filar Kazalnicy. Karolina specjalizuje się również we wspinaczce sportowej, pod jej naporem padają cyfry rzędu VI.6+, co stanowi wysoki jak na polskie standardy wynik. Choć pochodzi ze Śląska, studiuje i trenuje w Krakowie.

Wspinam się, bo… daje mi to niesamowitą radość i satysfakcję. Wspinanie to mój sposób na jak najpełniejsze poznawanie świata, ludzi i siebie.

Pierwszy wyjazd w skały… łączył w sobie podekscytowanie i wręcz dziecięcą radość z odkrywania nowego dla mnie świata i uświadamiania sobie ogromu jego możliwości.

Najtrudniejsze we wspinaczce są dla mnie… okresy rutyny. Lubię, gdy cały czas coś się dzieje. Kiedy zbyt długo jestem w jednym miejscu lub wspinam się w podobnym stylu, nuży mnie to i czuję potrzebę odmiany.

Wybierając drogę, z którą chcę się zmierzyć… szukam wyzwania i pewnej niewiadomej, a także czegoś, co popchnie mnie w nowym kierunku. Cel musi być też realny. Drogi, z których jestem najbardziej dumna, i te, które najbardziej zapadły mi w pamięć, były zazwyczaj na granicy moich możliwości w danym czasie. Nie tylko pod względem trudności określanych przez wycenę.

Wybór dobrego partnera… jest bardzo istotny. Wpływa nie tylko na sukces na drodze, ale i na samopoczucie podczas wspinania.

Pierwsze kobiece przejście Wariantu R i Filara Kazalnicy w zespole z Gosią Grabską było dla mnie… wzorcowym przykładem pięknej górskiej przygody w zgranym zespole. Wszystko układało się zgodnie z planem. Nie było tam gorączkowego pośpiechu ani obawy o to, że coś pójdzie nie tak, jak powinno. Poza tym fajnie było przejść drogi, które są symbolami polskiego taternictwa i odegrały istotną rolę w jego historii. Drogi, które cały czas przemawiają do wyobraźni pokolenia współczesnych wspinaczy.

Pierwsze polskie przejście Filara Kantabryjskiego… było początkiem zmiany mojego podejścia do wspinania. Wcześniej widziałam swój potencjał wspinaczkowy tylko w coraz trudniejszych sportowych drogach w skałach. Filar i przygotowania do niego pokazały mi, że prawdziwie ciekawe cele to duże ściany i śmiałe drogi, na których czuje się przestrzeń. Drogi będące bardziej złożonym wyzwaniem także dla psychy, ogólnej wydolności czy strategii.

Pokonanie Freeridera na El Capitanie jest… spełnieniem jednego ze wspinaczkowych marzeń. Nieuświadomionym przez długi czas. Wspaniale jest móc powiedzieć: weszłam klasycznie na El Capa. Klimat parku Yosemite i magia spędzenia sześciu dni na ścianie to coś trudnego do opisania. Freerideer pozwolił mi spojrzeć na wspinanie, na siebie i to, czego w nim szukam, z nowej perspektywy. Wydobył nowe pokłady motywacji wtedy, kiedy były mi one bardzo potrzebne.

Wspinające się kobiety… nie robią tego, na co je stać… Tylko nie wiem dlaczego.

Na co dzień… robię bardzo wiele rzeczy naraz i prawie wszystkie w jakiś sposób wiążą się ze wspinaniem, nawet jeśli związek ten nie jest widoczny na pierwszy rzut oka.

Jeśli chcesz zacząć się wspinać… zrób to. Nawet jeśli wydaje ci się, że teraz nie masz na to czasu. Czasu zawsze będzie za mało.

tekst: Magdalena Sarapata | zdjęcia: Michał Czech
ultramaryna, marzec 2018












KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
FESTIWAL ARS CAMERALIS. RETROSPEKCJA: Piękny trzydziestoletni
koncert Jane Birkin w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 10.11.2011 Proszę sobie wyobrazić:... >>>

DARIA ZE ŚLĄSKA: Rozmowy przerywane
Pseudonim artystyczny zobowiązuje, bo Daria ze Śląska związana jest z nim od urodzenia. Mogła zostać zawodową siatka... >>>

NATALIA DINGES: W procesie przemieszczania
Aktorka i choreografka. Współpracowała z większością teatrów na południu Polski (Katowice, Bielsko-Biała, Tychy, S... >>>

VITO BAMBINO: Vito na urodziny Kato
10 września po raz kolejny Katowice w unikatowej formie będą świętować swoje urodziny. Jak na Miasto Muzyki UNESCO p... >>>

OLA SYNOWIEC I ARKADIUSZ WINIATORSKI: Marsz w długim cieniu rzucanym przez mur
Mur graniczny pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi Wszystkie osiągnięcia ludzkości są konsekwencją dwóch... >>>

MICHAŁ CHMIELEWSKI: O zagubieńcach i outsiderach
Michał Chmielewski trzy miesiące po skończeniu Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zadebiutowa... >>>

ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone