Masala z obywatelskiego obowiązku nagrała płytę-protest przeciwko temu, co się dzieje w polskiej polityce. Brzmią agresywnie, podchodząc bardzo pod klimaty Asian Dub Foundation. W publicystycznych tekstach Pana Duże Pe zatrważający (bo niestety prawdziwy) obraz naszej władzy i niezgody na to podany jest w takt etno-rytmów.
Pan Duże Pe jest jednym z wielu „wykształciuchów” bezpośrednio dotkniętych niechęcią naszej kochanej władzy IV RP do wolnomyślicieli. Wraz z DJ Spoksem z Masali zostali wyrzuceni z Radia Bis po przejęciu władzy stacji przez ludzi z PIS. Na zakończenie audycji obaj muzycy wystosowali list otwarty w formie freestajlu. Teraz wraz z pozostałymi muzykami z zespołu nagrali płytę, która w bezpośredni sposób obnaża miałkość rządzącej koalicji. Masala atakuje w swych piosenkach brak tolerancji, skorumpowanie polityków i absurdalność ich decyzji, które dotykają każdego z nas. Pan Duże Pe uderza więc w fundamentalny pseudo-katolicycyzm („Myśl i nie ufaj”), ministra edukacji („M.E.N. in Black”), neo-komunę i teo-faszyzm („Neo. Teo.”), w zakłamanie polityków, którzy kombinują bez względu na ugrupowanie („Żaden z nich”). Trudno raperowi nie przyznać racji, ale brakuje w tym całym proteście konstruktywnej alternatywy do tego, co krytykuje. Wiem, że muzyka to nie polityka, ale czarnowróżenie Masali daje nam absolutnie jednostronny obraz polskiej rzeczywistości, a przecież w naszym polskim piekiełku nie wszystko jest tak jednoznacznie złe.
„Obywatele IV Świata” to album przekonywujący muzycznie. Muzycy nie skupili się na szczęście tylko na przekazie słownym. Energetyzujące brzmienie z pogranicza wielokulturowego etno (świetny instrumentalny utwór „Kraj-o-Brass”) i inteligentnej elektroniki przeplatane są wypowiedziami naszych rządzących. Razem ta mikstura składa się na dokument obrazujący stan ducha tych, którym nie jest obojętny los naszego kraju i trafia ich szlag, kiedy widzą, co robi z nim władza IV RP. (Adrian Chorębała)
2007-06-24 01:40 świetny koncert ten, który odbył sie w Lubine!!!
pozdrawiam i zapraszam raz jeszcze do Lubina!!! MasztalerLubin
2007-06-22 20:23 "...a przecież w naszym polskim piekiełku nie wszystko jest tak jednoznacznie złe". Moze by autor nam podal te pozytywne przyklady w naszym polskim politycznym piekielku? manitou
Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.