Nie dajcie się zwieść pozorom ani headlinerom. Off Festival to nie tylko PJ Harvey, Feist i Swans, lecz cała masa wyjątkowych artystów, których nie usłyszycie nigdzie indziej!
Dużo emocji, ale też nieco kontrowersji towarzyszyło tegorocznym ogłoszeniom artystów Off Festivalu. Wszystko za sprawą PJ Harvey, która pojawi się w Katowicach 13 miesięcy po występie w Gdyni. „Nie układamy programu zaglądając innym przez ramię” – wyjaśniał w mediach społecznościowych Artur Rojek, przywołując zespoły, które najpierw wystąpiły na Offie, a dopiero potem na innych rodzimych festiwalach.
Mocno chybione wydają się być zarzuty co do samej stosowności zaproszenia brytyjskiej artystki na święto alternatywy. Nawet jeśli przypisać PJ Harvey do mainstreamu, byłaby w tym towarzystwie pierwszą damą awangardy. Co w takim razie z Talibem Kweli, który już dawno wyszedł poza underground, współpracując z producentami pokroju Pharrella Williamsa (tego od „Happy”), Frelami, które nagrywając po śląsku megahit Adele „Hello” stały się internetowym fenomenem, czy Leslie Feist, której płyty każdorazowo pokrywają się platyną? Każdy świadomy słuchacz zdaje sobie sprawę, że nie sposób już oddzielić popu od alternatywy, a wzajemne przenikanie się tych dwóch światów pcha współczesną muzykę w zupełnie nowe rejony, stając się często jej największą wartością.
To również casus wspomnianej Feist. „Po latach mało kto się spodziewał, że na ‘Pleasure’ pójdzie w tak szorstką stronę. Mi to imponuje!” – recenzuje nowe dokonanie kanadyjskiej wokalistki dyrektor Off Festivalu, który nie może się doczekać jej występu. Poproszony o inne swoje typy wyjaśnia: „Mam problem z wyróżnianiem koncertów, bo po pierwsze każdy artysta, którego zapraszam, jest dla mnie ważny, po drugie kompletnie nie mam dystansu, po trzecie nawet jeżeli bardzo będę chciał kogoś zobaczyć, to obowiązki mogą mi w tym przeszkodzić”.
Artur Rojek stawia na songwriterów: „Ryley Walker zaskoczył swoim debiutem, gdy śpiewał i grał jak Tim Buckley. Ci, którzy znają ten głos, wiedzą, że trzeba mieć możliwości, żeby temu podołać. I nagle na drugiej płycie Walker pozbył się dla mnie uroczej maniery i przemówił bardziej sobą, co na początku mnie drażniło, ale teraz nie wyobrażam sobie, żeby miał znowu śpiewać tak, jak wtedy”. To wciąż, zdaniem Rojka, artysta nie doceniony proporcjonalnie do swojego talentu.
Kolejna rekomendacja nie powinna stanowić wielkiego zaskoczenia. „Zaczynałem jako fan Ride, ale obecnie dałbym się pociąć za Sufjana Stevensa. Uwielbiam alternatywne country i folk – Jayhawks, Lambchop, Billa Callahana czy wczesne Iron And Wine, więc jako trzeciego wybieram Conora Obersta. To ta sama liga. Przygodę z nim zacząłem od Bright Eyes. Nie śledzę wszystkiego, za czym stoi, bo jest nadaktywny, ale jego ostatnie solowe rzeczy bardzo mnie biorą, zwłaszcza ‘Salutations’” – kończy swoją wypowiedź twórca Off Festivalu.
Czarnym koniem tegorocznej edycji może okazać się występ pochodzącej z Gdańska, a łączącej psychodelię z elementami post-rocka formacji Trupa Trupa, która za swój ostatni album „Headache” zbiera znakomite recenzje w zachodniej prasie. Jeśli dodać do nich zjawiskową Annę Meredith, powracających pionierów slowcore Arab Strap, dowodzone przez Steve’a Albiniego, producenta „In Utero” Nirvany, kultowe trio Shellac, wyróżniający się na polskiej scenie hiphopowej Pro8l3m, ponurą i piękną zarazem Annę von Hausswolff czy hałasujących jak nikt inny Swansów, dostajemy zestaw, przy którym nie sposób się nudzić.
Dodatkowo miłośnicy Davida Lyncha i Angelo Badalamentiego usłyszą ich wspólną „Symfonię przemysłową nr 1” w wykonaniu grupy Kwadrofonik i Artura Rojka zastępującego partie wokalne Julee Cruise. Tego wieczora duch Laury Palmer z pewnością uniesie się nad Doliną Trzech Stawów.
tekst: Roman Szczepanek | zdjęcie: Maria Mochnacz (PJ Harvey)
„298 111” – wystawa w przestrzeni Katowic Wydarzenie będące odcinkiem pilotażowym programu „muzeum, glosarium”, jaki w latach 2018-2020 realizowany będzie przez Muzeum Śląskie wspólnie z Off Festivalem. Tegoroczna edycja składa się z plakatów dystrybuowanych w całym mieście, przygotowanych przez międzynarodową grupę artystów i kolektywów. Kurator: Sebastian Cichocki.
>>> czytaj więcej
Kawiarnia Literacka – organizatorzy festiwalu zapraszają do namiotu Kawiarni na debaty i słuchowiska na żywo, czyli czytanie książek przez ich autorki i autorów przy akompaniamencie muzyków. Tegorocznym hasłem przewodnim spotkań jest słowo „wszyscy”.
>>> czytaj więcej
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.