To przykład songwritera z wyjątkowym zamiłowaniem do wyspiarskiej tradycji. Sam Lee uwielbia wynajdywać zapomniane ludowe utwory z terenów Wielkiej Brytanii i Irlandii, a następnie na nowo interpretować je w towarzystwie zaprzyjaźnionych muzyków.
Zanim zajął się graniem zarabiał na życie survivalem. Bardem stał się z rozsądku, po dostrzeżeniu, że w obecnych czasach prawdziwa dzikość przekazywana jest z pokolenia na pokolenie jedynie poprzez dźwięki wynikające z potrzeby serca.
Lee w szczególności upodobał sobie wytwory kultury Romów i travellersów – prowadzącej koczowniczy tryb życia ludności, która od lat zamieszkuje zieloną wyspę. Bada i propaguje korzenie folku niczym wytrawny etnograf. Nad debiutem trudził się sześć lat, ale jego praca nie poszła na marne. Płyta „Ground Of Its Own” została nominowana do prestiżowej nagrody Mercury Prize. Równie ciepło przyjęto kolejny album artysty, wydany w marcu tego roku „The Fade In Time”.
W składzie zespołu Sama Lee można znaleźć muzyków korzystających z niezwykle bogatego i daleko wykraczającego poza europejskie dziedzictwo kulturowe instrumentarium: drumli, tabli, ukelele, indyjskiego shruti boxu, japońskiego koto. Fani dawnej i nowej klasyki brytyjskiego folku, zarówno Fairport Convention, Berta Janscha, jak i Alasdaira Robertsa czy Jamesa Yorkstona w oczekiwaniu na Sama Lee mogą zacierać już ręce.
tekst: Roman Szczepanek | zdjęcie: Frederic Aranda
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.