Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
niedziela 11.05.25

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka
Rajza Po Kato: Odsłona piąta

Rajza Po Kato: Odsłona piąta

26.06.2015-30.08.2015
Katowice


Co to gruba? Dlaczego gumiklyjzy są takie smaczne? Do czego służy klopsztanga? Piąta odsłona projektu Rajza Po Kato nosi tytuł „Po śląsku i o Śląsku” – będą wystawy, rozstrzygnięcie konkursu „Moje Kato” i warsztaty.

Na wystawie eksponowanej w przestrzeni publicznej, na ogrodzeniu placu budowy nowego Supersamu (Galeria 138 m przy ul. Piotra Skargi 6) pojawił się graficznie opracowany słownik śląski. Joanna Furgalińska, współtwórczyni wystawy i absolwentka katowickiej ASP wybrała dziesięć słów, które jej zdaniem najlepiej mówią o Śląsku i po śląsku.

„Słowa te oddają specyfikę regionu, mówią o jego historii, kulturze i mieszkańcach, uciekając od stereotypów, traktatów czy laurek” – wyjaśnia. Słowa-klucze mają swoje graficzne odpowiedniki, tu pałeczkę przejęła Ewa Kucharska, autorka „Śląskich mitów”.

Wystawę uzupełniła prezentacja prac laureatów konkursu fotograficznego „Moje Kato”. Wybrane zdjęcia to subiektywne impresje, które zdaniem jury najbardziej oddają ducha współczesnych Katowic. Laureaci: Weronika Twardowska (1. miejsce), Krzysztof Górny (2. miejsce), Wojciech Radwański (3. miejsce). Wyróżnieni: Anna Bala, Arbacki Emigrant, Łukasz Furczyk, Marek Locher.

Rajza Po Kato to również warsztaty „Szmaterloki, czyli motyle”. Podczas Przystanku Śniadanie dzieci wraz z rodzicami tworzyli barwne motyle. „Chcemy zwrócić uwagę na przestrzeń relaksu i odpoczynku w kulturze Górnego Śląska. Na bliski kontakt Ślązaków z naturą. Być może praca w ciężkich warunkach podczas procesów wydobywczych, jak i produkcji, rodziła ogromną potrzebę piękna i natury?” – mówi prowadząca zajęcia Ewa Kokot.

Czerwcowa edycja jest piątą odsłoną projektu trwającego do jesieni 2015 roku, którego mecenasem jest DH Supersam, a organizatorem Griffin Art Space. W tym czasie specjaliści i twórcy prowadzą warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw oraz akcje miejskie, których celem jest stworzenie nowej wizualnej mapy Katowic i ożywienie twórczej aktywności jego mieszkańców. Efektem dwuletniej Rajzy jest publikacja kulturalnego przewodnika po Katowicach, którego premiera jest planowana na Off Festival.

opracowała: Magdalena Sarapata | zdjęcie: Wojciech Radwański



Program:

26.06 piątek

Galeria 138 m, ul. Piotra Skargi 6
Otwarcie wystaw „Po śląsku i o Śląsku” + „Moje Kato”

28.06 niedziela
Park Powstańców Śląskich
Warsztaty: Szmaterloki, czyli motyle


Wydarzenia towarzyszące OFF Festivalowi:

7.08 piątek
OFF Festival, Kawiarnia Literacka
godz. 16.00 > Mamy go! Premiera przewodnika Rajza po Kato: spotkanie z Pawłem Jaworskim, Ryszardem Nakoniecznym i Dominikiem Tokarskim, prowadzi Michał Nogaś

8.08 sobota
Spodek od strony MCK, al. Korfantego 36
godz. 12.00 > Spotkanie z miejscami: O Strefie Kultury, projektowaniu i życiu w mieście podczas spaceru opowie Tomasz Konior
wstęp wolny

9.08 niedziela
Nikiszowiec, pl. Wyzwolenia 4, fasada z różami
godz. 12.00 > Wypad na Nikisz: Fotograficzny spacer, prowadzi Przemek Jendroska
wstęp wolny







>>> więcej o OFF Festivalu
>>> strona Griffin Art Space
>>> „Rajza Po Kato” @ Facebook
>>> blog „Rajza Po Kato”







Bilety:
wstęp wolny





po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie.
Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone