Wygląda na to, że trzecie spotkanie w ramach comiesięcznego przeglądu form muzycznych Tylko nie Bytom! zabrzmi bardziej elektronicznie niż dwa poprzednie koncerty. Elektryzującą dla wszystkich miłośników elektroakustycznych, niebanalnych brzmień powinna być wiadomość o występie projektu Dextro. Dodatkową radością z całą pewnością będzie koncert Jacaszka. Słowem: kolejny przyjemny muzyczny wieczór zapowiada się w Bytomiu 25 kwietnia.
Mózgiem operacji Dextro jest Ewan Mackenzie (na zdjęciu) – multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor. Wszechstronnie wykształcony producent, a zarazem perkusista w pochodzącej z Glasgow ambient-metalowej grupie Snowblood. Projekt Dextro charakteryzuje się jednak zupełnie odmiennym brzmieniem z okolic melodyjnego post-rocka i ambientu. Rozmyte, poruszające muzyczne pejzaże malowane są przy pomocy żywych instrumentów przepuszczonych przez całą baterię efektów elektronicznych i analogowych. Mackenzie podczas występów na żywo sam ogarnia gitarę, perkusję oraz syntezatory. Od strony kompozycyjnej muzyka ta kojarzyć się może z twórczością Fennesza czy Boards of Canada.
Michał Jacaszek zadebiutował w 1997 roku (nie licząc jego doświadczeń około punkowych), tworząc muzyczną ilustrację do poezji. W jego eksperymentalnej elektronice szum i szelest połączony jest z niekonwencjonalnymi samplami np. ze starych bajek, artysta wykorzystuje również archaiczne nagrania i dźwięki wydawane przez zabawki, instrumenty i szczątki znalezionych mechanizmów, nazywając tę technikę „muzykotroniką”. Autor świetnie przyjętej płyty „Treny” regularnie koncertuje w kraju i za granicą, jego występ zainaugurował zeszłoroczną edycję festiwalu Unsound, a śląska publiczność miała okazję oglądać go podczas Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Najnowszym wydawnictwem Jacaszka jest wydana w marcu 2010 płyta zatytułowana „Pentral”.
oprac.: m.
Koncert odbędzie się w dolnej krypcie kościoła Św. Jacka w Bytomiu przy ul. Matejki 1, nieopodal Bytomskiego Centrum Kultury.
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
Ultramaryna realizuje projekt pn. „Internetowa platforma czasu wolnego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie innowacyjności, konkurencyjności i zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Efektem projektu będzie transformacja działalności w stronę rozwiązań cyfrowych. Wartość projektu: 180 628,90 PLN, dofinansowanie z UE: 128 035,50.